Toplantıya gideceğim . Baktım geç kalma ihtimalim var, bindim bir taksiye, muhabbetçi bir arkadaş. O anlatıyor ben dinliyorum. Tam işyerinin önüne geldik. Ankara’da Bakanlıklar.

Diyelim ki, taksi parası 9 .75 TL tuttu, ben 10 TL uzattım. Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya,. taksici üstünü arıyormuş gibi yapar, siz de para üstünü alabilmek için bir ayak dışarıda, inmemek için debelenirsiniz. Tam o sahne olacak.

Şoför, para üstü varmı diye aranmaya başladı . – “Üstü kalsın kardeşim” dedim. Döndü bana doğru: – “Vaktin varmı ağabey ?” dedi. – “Evet” dedim (tek ayağım hala dışarıda) Dörtlülere bastı, trafik dört şerit akıyor, indi araçtan. Önde bir büfe var. Gitti oraya, bir şeyler konuşup geldi. Bana 25 krş uzattı. Belli ki para bozdurmuş.

– “Birader” dedim,”9 .75 değil,10.50 yazsa ister miydin 50 krş. benden?”

– “Ne alacağım ağabey 50 krş .u!”

– “Peki, niye gittin 25 krş . için o kadar uğraştın. Üstü kalsın demiştim.” Döndü bana, attı kolunu arkaya: – “Vaktin varmı ağabey?” – “Var.” – “Çek kapıyı o zaman.” Muhabbetçi bir taksici ile karşı karşıyayız. 5 dk. konuştuk.

İngiltere’de profösüründen, bilmem kiminden eğitimler aldım . O taksicinin 5 dk.da öğrettiklerini, İngiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler:

– “Ağabey biz Keçiören’de 5 kardeşiz . Babam rençberdi, günlük yevmiyeye giderdi; artık inşaat falan bulursa çalışır gelir, o gün iş bulamamışsa, biz eve gelişinden, yüzünden anlardık.” “Durumumuz hiç iyi olmadı. Akşam yer sofrasında yemek yerdik. Yemek bitince babam bize” Durun kalkmayın” derdi”
Önce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı
“Aha” dedim, “Bizim meslekten”, seminerci.

– “Ne anlatırdı baban?”

– “Hayatta nasıl başarılı olunur?” ” O gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor, sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor .”

– “Babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi, delik bir çorapla pantolonun ceplerini çıkarır, dört kardeşi karşısına alıp “Dürüst olun, evinize haram lokma sokmayın” diye anlatırken, biz de gülerdik . Annem kızardı,”Babanızla alay etmeyin. O, hem dürüst hem de çalışkandır” derdi.

Yan evde iki kardeş var, onların babası zengin . Babaları birahane işletiyor, ama adamda her numara vardı, kumar falan oynatırdı. Bizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı, hep o ikisinin eskilerini kullandık. O amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık, çünkü bize bahşiş verirdi. Babam eve gelince ayağa kalkmazdık. Çünkü hediye, para falan hak getire. Ağabey biz babamı kaybettik. Altı ay içinde yandaki baba da öldü. Yandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartman, işleyen birahane, dövizler ve araziler bıraktı.
Bizim baba ne bıraktı biliyor musunuz?”
– “Ne bıraktı?”

– “Bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : “Evladım işinizi dürüst yapın, hakkınız olmayan parayı almayın .” Falan filan. “Ağabey, aradan 15 yıl geçti…” “Diğer babanın 2 oğlu şu anda cezaevindeler, ne ev kaldı ne birahane. Ailesi dağıldı.” “Biz 5 kardeş, beşimizin Keçiören de taksi durağında birer taksisi var. Hepimizin birer ailesi, çoluk çocuğu, hepimizin birer dairesi var.”

“Geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki : – “Asıl mirası bizim baba bırakmış .” “Hepimiz ağladık. 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri, taksimetrenin yazmadığı 10 krş’u evimize sokmadık. Her şeyimiz var Allah’a şükür.” Çok duygulandım, veda ettim.

Tam ineceğim: – “Dur ağabey, asıl bomba şimdi!”

– “Nedir bomban?”

– “Nerede oturuyoruz biliyor musun? O iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık . 5 kardeş orada oturuyoruz.” Evladınıza ne araba bırakırsınız, ne ev, ne de başka bir miras. Evlada sadece değer kavramları bırakırsınız. Bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar.

Bir Babanın En Güzel Mirası AHLAK’tır .

Gelen Aramalar:güzel ahlakla ilgili hikayeler,güzel ahlak ile ilgili hikayeler,ahlak ile ilgili hikayeler,ahlakla ilgili hikayeler,güzel ahlakla ilgili hikaye,güzel ahlak hikayeleri,ahlak hikayeleri,Guzel ahlakla ilgili kissalar,ibretlik yazilar,güzel ahlak ile ilgili hikaye

Önceki Yazı:Utangaçlığı Yenmenin Yolları

Sonraki Yazı:Hormonlu Yiyecekleri Nasıl Anlarsınız?

Benzer Yazılar
Yorumlar
11 Yorum
 1. Yazar

  Mesajınızı yazın.

 2. Yazar

  ÇOK İYİ YAAAAAAAA:)))))

 3. Yazar

  Ama çok uzunmuş .

 4. Yazar

  Güzelmiş

 5. Yazar

  Çok duygulandım harıka bir hayat hıkayesi düşünmek kafa yormak lazım ahlak yolunda

 6. Yazar

  çok uzunmuş ya ama güzel

 7. Yazar
  ece

  aynnenn

 8. Yazar

  Millet uzun uzun diye yazmış sanki mazot yakiyorlar

 9. Yazar

  Milletimizin okuma aliskanligina hayran olmamak elde değil surdaki yazıda ne kadar hayat dersleri var toplasan iki sayfa bile etmez bu yazıya bide uzun diye yorum yapmışlar
  Heee yada okuma kapestesi var anlatma kapestesi yok o yüzden uzun diye yazmislardir

 10. Yazar

  çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Bir yorum yazın

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.